Co warto wiedzieć przed zakupem drukarki

Drukarka jest to urządzenie, które współpracuje z komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak laptop, tablet, a nawet smartfon. Takie urządzenie powinno znajdować się w każdej firmie, a nawet w domu, ponieważ w szybki i łatwy sposób możemy przenieść tekst lub obraz na papier. Wyróżniamy różne rodzaje drukarek.

Wydruk czarno – biały, czyli drukarki monochromatyczne.

Przede wszystkim wyróżniamy drukarki czarno – białe atramentowe i laserowe.

Drukarki atramentowe działają w ten sposób, że głowica przesuwa pojemniki z atramentem i tak papier pokrywa się tuszem. Ich zalety to przede wszystkim mały rozmiar urządzenia, dlatego będzie idealna do małego biura, niska cena i niski poziom hałasu. Są one szczególnie przydatne w urzędach, ponieważ w takich miejscach zazwyczaj sporządzamy dokumenty w tonacji czarno – białej.

Zapewne przeglądając strony internetowe wiele razy wyświetlały się czarno – białe drukarki hp. Drukarki firmy Hewlett-Packard cechują się tym, że są bardzo wydajne, więc idealnie sprawdzą się w biurze, aby w szybki i dokładny sposób tworzyć dokumentację. Coraz większa liczba sprzętów oferuje druk dwustronny.   Cechują się niezawodną precyzją, szybkością pracy i przede wszystkim są bardzo ciche, co jest bardzo ważne w biurze, ponieważ nie rozprasza pracowników.

Drukarki monochromatyczne są przede wszystkim tańsze, od druku w kolorze. Wszystkie drukarki firmy Hewlett Packard są bardzo proste i szybkie w obsłudze. Wiele z nich posiada dotykowy panel i inteligentne menu, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza użytkownikowi korzystanie z urządzenia.

Drukarki laserowe i urządzenia wielofunkcyjne.

Na rynku oprócz zwykłych drukarek czarno – białych mamy do wyboru również taki sprzęt, jak drukarka laserowa, która swoim działaniem przypomina kserokopiarki. Drukarki laserowe mają bardzo dużo zalet. Jeśli zależy nam na jakości druku i szybkości działania, to zdecydowanie warto wybrać drukarkę laserową. Technologia druku laserowa pozwoli wydrukować dokumenty w tonacji czarno – białej, ale także w kolorze, dlatego doskonale sprawdzi się dla osób, które często drukują zdjęcia, grafiki bądź dokumenty na kolorowo. Tutaj również mamy opcję, aby przygotować druk dwustronny. W biurach jednak zazwyczaj wykorzystuje się drukarki czarno białe, ponieważ większość dokumentów jest drukowana właśnie w takiej tonacji. Warto dodać, że drukarki laserowe w swojej pracy są bardzo ciche, dlatego idealnie sprawdzą się w biurze. Drukarki wielofunkcyjne specyfikują się także tym, że są o wiele bardziej wydajniejsze, ponieważ jednym tonerem w drukarce laserowej wydrukujemy o wiele więcej stron niż innym urządzeniem, a także szybkość druku, trwałość i jakość wydruku. Używając drukarek wielofunkcyjnych mamy możliwość wydrukować dokument na różnego rodzaju papierze, o różnym formacie. Oczywiście przekłada się to również na cenę, ale pamiętajmy, że do wyboru mamy używany sprzęt, który jest tak samo dobrej jakości, ale w dużo niższych cenach. W drukarkach laserowych najważniejszym elementem jest oczywiście laser i wałek, na który nanosi się obraz. W momencie, w którym drukarka przygotowuje się do pracy, wałek jest elektryzowany naświetlany światłem lasera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier, który następnie przechodzi fazę utrwalania, to znaczy, że jest rozgrzewany i wtopiony w papier. Dlatego też wydrukowane dokumenty są ciepłe. Oczywiście odbywa się to z wielką szybkością i dokładnością.

Ile kosztuje drukarka?

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór urządzeń drukujących, czy to drukarka atramentowa, drukarka wielofunkcyjna lub drukarki laserowe. Tak jak mamy różne rodzaje drukarek, tak też ich ceny są bardzo zróżnicowane. Łatwo jest się domyślić, że do tych najtańszych urządzeń będzie należeć technologia druku atramentowa. Jest ona wystarczająca do zwykłego użytku domowego, ponieważ możemy wydrukować nią potrzebne dokumenty i zdjęcia. Do małej, jednoosobowej firmy fajnie sprawdzi się drukarka monochromatyczna, która też jest jedną z najtańszych drukarek.

Tym droższym sprzętem będzie na pewno drukarka laserowa, która idealnie sprawdzi się w większej firmie biznesowej, lub do użytku domowego, jeśli dużo drukujemy zdjęć, materiałów do szkoły.

Ceny drukarek głównie uzależnione są od tuszu, ponieważ tusz kolorowy jest o wiele droższy od czarno – białego. Na cenę wpływa też jakość i szybkość druku.

Zakup drukarki poleasingowej – czy to się opłaca?

Jeśli nie chcemy inwestować w nowe urządzenie typu drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne, to warto zdecydować się na wybór używanej drukarki. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Zazwyczaj na taki wybór decydują się firmy, w których sprzęty elektroniczne to niezbędne narzędzie pracy, jednak które nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy na taki zakup. Sprzęt musi być profesjonalny i zdecydowanie wyższej jakości niż sprzęty w domowym zaciszu. Wybór drukarki używanej na pewno jest bardziej opłacalny głównie ze względu na cenę. Kupujemy wysokiej jakości sprzęt w dużo niższej cenie. Zanim produkt trafi do sprzedaży zostaje poddany testom, zostają wymienione tonery i każda ewentualnie uszkodzona część zostaje wymieniona na nową. Również akcesoria są wymieniane i sprawdzane. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w sprzętach typu drukarka nie pojawiają się często duże zmiany, dlatego kupując używaną drukarkę przez rok czy dwa, mamy praktycznie nowy sprzęt za o wiele niższą cenę, dlatego kupowanie poleasingowe zdecydowanie jest opłacalne przede wszystkim dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *